Dnešní datum: 04. 10. 2024  


Hledej na obecokor.cz



Koupání v Jižních ČecháchChata u KomorníkaVodní rájČeská KanadaHistorické ubytováníŠachový klub ve StrmilověCyklistikaUbytování v KunžakuRekreační chataUbytováníPenzionOrlí Hnízdovodlitni
Okoř

                                                              

 

 

Třídění odpadů je ekologické i ekonomické

 

Každý občan ČR vyprodukuje ročně zhruba 150 až 200 kilogramů odpadů. V celé republice to za jediný rok představuje stěží představitelné množství až 2 000 000 000 kilogramů, nebo-li 2 miliony tun odpadů všeho druhu. Jak uniknout před odpadovou lavinou, která doslova visí nad našimi hlavami? Recept je snadný - třídit a tím odpad zredukovat na polovinu.

            Z analýzy domovních odpadů plyne, že ve 200 kilogramech odpadů, které ročně vyprodukujeme, je zhruba 30 kg papíru, 25 kg plastů, 15 kg skla, 5 kg kovů a asi 1,4 kg nápojových kartonů. Všechny tyto suroviny lze znovu využít, je-li odpad správně tříděn. A nadějnou zprávou je, že množství vytříděného odpadu každý rok stoupá.

            Tradiční surovinou, vhodnou k recyklaci, je papír. Celulózové vlákno v něm obsažené je možné využít až sedmkrát, v papírnách se přidává do směsi na výrobu nového papíru. Recyklovaný papír se používá na výrobu novin, lepenkových krabic, toaletního papíru a podobně. Ještě vděčnější surovinou je sklo, které lze používat prakticky donekonečna. Z vytříděného a rozdrceného skla se nejčastěji vyrábějí láhve na minerálky a pivo. Velkého využití nalézají plasty, které jsou zpracovávány různými technologiemi podle druhu. PET lahve se po rozemletí používají na výrobu koberců, netkaných textilií či jako výplň do spacáků a zimních bund. Z plastových sáčků a tašek se vyrábějí různé fólie a pytle. Polystyren je zase vhodný k výrobě speciálních izolačních cihel. S recyklovanými směsnými plasty se setkáváme v podobě U-ramp, stojanů na dopravní značky, parkových laviček a odpadkových košů či protihlukových stěn podél silnic. A u nápojových kartonů.se celulózová složka používá k výrobě papíru a zbylé složky k ohřevu vody a výrobě páry.

            Stále více měst je zapojeno v systému EKO-KOM, který byl založen výrobci obalů a balených výrobků roku 1997. Princip systému je jednoduchý. Společnost EKO-KOM, a.s. vybírá čtvrtletně od výrobců, dovozců a plničů obalů poplatky za uvedení obalu na trh. Utržené peníze systém přerozdělí ve formě formě odměn obcím, a to přísně podle množství odpadu, které jejich obyvatelé vytřídí. Třídit odpad se tedy každé obci jednoznačně vyplácí. Z celorepublikových průzkumů nicméně vyplývá, že zatímco sběrná místa pro třídění odpadu jsou stále dostupnější, skutečné využití občany zatím zaostává. Změnit tento stav by měla tříletá propagační kampaň, která letos vstoupila do druhé fáze.

            Symbolem ekologického i ekonomického nakládání s obaly se od roku 2000 stal takzvaný Zelený bod, dvě propletené zelené šipky v kruhu. Tato značka na obalech výrobků spotřebiteli říká, že za recyklaci obalu byl uhrazen finanční příspěvek autorizované obalové společnosti EKO-KOM. Koupě výrobku se Zeleným bodem proto znamená, že obal patří do kontejneru na tříděný odpad, aby jeho další cesta vedla k novému využití a recyklaci.

 

 

 

 

 

 

 
Copyright 2002-2010 Jaroslav POLIDAR - TRAPOL 5
Vytvořeno pomocí phpRS